Zdecydowanie tak, o czym świadczą dane statystyczne. Według Związku Polskiego Leasingu w 2022 roku suma mienia opłaconego za pomocą pożyczek i leasingu przekroczyła wartość 88 miliardów złotych, a kolejne prognozy przewidują dalszy wzrost! W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego leasing jest niezwykle praktycznym narzędziem w sektorze transportowym. Podpowiadamy też, jak skutecznie zwiększyć korzyści z tej formy finansowania!
Leasing aut, czyli jak to działa?
Opisywany model bazuje na umowie pomiędzy dwoma podmiotami – leasingodawcą oraz leasingobiorcą. To właśnie pierwszy kontrahent pozostaje właścicielem interesującego obiektu, który powierza do użytkowania na określony przedział czasu. W zamian leasingobiorca zobowiązuje się do uiszczania rat.
Co dalej? To zależy już od samego rodzaju leasingu, na który zdecydował się właściciel firmy przewozowej.
Pierwsza kategoria dedykowana jest w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom o ograniczonych możliwościach kapitałowych. Leasing operacyjny, gdyż o nim mowa, zatrzymuje obiekt u leasingodawcy, a zakończenie umowy pozwala na jego wykupienie. Inny mechanizm rozliczenia następuje w przypadku leasingu finansowego.
Wówczas to sam leasingobiorca odnotowuje narzędzie transportu, jako środek trwały. Co to oznacza w praktyce?
Druga opcja charakteryzuje się zwiększonymi kosztami początkowymi oraz dłuższym okresem funkcjonowania takiej umowy. Jednak finalizacja porozumienia sprawia, że to leasingobiorca jest nowym właścicielem pojazdu. Zatem, jak wybrać rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku naszej firmy transportowej?
Wówczas zaleca się analizę charakteru i strategii działania, a także specyfiki prowadzonego biznesu. Należy także uwzględnić kwotę samej usługi, opłaty wstępne, wymagania i rozliczenia związane z wykupem, kwestiami ubezpieczenia oraz innymi opłatami dodatkowymi.
Korzyści z leasingu dla firm transportowych
Płynność finansowa
Początkowy aspekt nawiązuje do jednego z największych wyzwań branży transportowej. Płynność finansowa w kontekście przewozu frachtów jest motorem napędowym dla silnej pozycji na rynku, ale również dbania o ciągły progres i adaptację do nowych przepisów lub regulacji.
Ogromny problem z terminowością należności to jedynie część skomplikowanych warunków pracy przewoźnika drogowego. Należy bowiem pamiętać o wszelkich składkach dla instytucji państwowych, wynagrodzeniach pracowników, opłatach drogowych, a także o utrzymaniu niezawodnego taboru.
Leasing pozwala na proporcjonalne rozłożenie kosztów związanych z flotą pojazdów, co jest szczególnie praktyczne w przypadku zarządzania ich sporą ilością. Wówczas przewoźnik unika jednorazowej inwestycji, która może zaburzyć portfel firmy, a jednocześnie zablokować moce przerobowe. W rezultacie, leasing sprzyja utrzymaniu płynności finansowej w transporcie, ale to nie koniec walorów.
Nowoczesny tabor
Czasy, gdy fakt dostarczenia ładunku był jedynym kryterium oceny firmy transportowej bezpowrotnie minęły. Coraz częściej to właśnie jakość procesu przewozu decyduje o podejmowaniu kolejnych zleceń, nawiązywaniu cennych kooperacji oraz swobodzie pokonywania kilometrów.
Zaawansowana flota pojazdów to podwójna siła zalet. Po pierwsze, pojazdy wykonujące transport ładunków stanowią wizytówkę każdego przewoźnika. W konsekwencji, logo firmy umieszczone na plandece najnowszego modelu jest czytelnym sygnałem dla potencjalnych klientów – ten przewoźnik dba o rozwój przedsiębiorstwa oraz harmonię ekologiczną!
Kolejnym argumentem jest temat niedoboru kierowców zawodowych. Dane publikowane przez krajowe, ale także międzynarodowe instytucje (Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego) wyraźnie wskazują na niebezpieczne tendencje w tym obszarze.
Leasing umożliwia korzystanie z najnowszych modeli pojazdów, co gwarantuje poprawę warunków pracy. Bezpieczeństwo i komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków transportowych z pewnością ma wpływ na przyciągnięcie i zainteresowanie potencjalnych kandydatów.
Pomimo tylu dobrodziejstw leasingu warto pamiętać, że ten model finansowania wciąż pozostaje formą wydatku. Wydatku, który może jednak stać się całkowicie neutralny dla każdego przewoźnika. W jaki sposób?
bonabanco – nowy wymiar leasingu
Wspomniane już perypetie związane z wykonywaniem zawodu przewoźnika drogowego obniżają zdolności finansowe, również w trakcie regulowania rat leasingu. Aby zapobiec utracie narzędzia pracy, warto podjąć współpracę z partnerem, który rozumie potrzeby świata TSL, a jednocześnie posiada sprawdzone rozwiązanie.
W tym celu zespół bonabanco przygotował specjalną ofertę finansowania leasingu. Jak to działa?
Procedury i formalności zostały ograniczone do minimum. Wystarczy bowiem określić nasze potrzeby finansowe, a następnie realizować kolejne zlecenia! To właśnie dokumenty potwierdzające dostawę są podstawą finansowania z bonabanco!
W ten sposób rozwijasz firmę, pozyskujesz kolejnych klientów i nie martwisz się o płynność finansową – raty leasingowe opłacane są zawsze na czas! Benefity?
Możliwość szybkiego skorzystania z leasingu (wraz z finalizacją opłaty wstępnej), świetna pozycja negocjacyjna podczas rozszerzania najnowszego taboru i błyskawiczna adaptacja do kolejnych wyzwań transportowych.
Twój leasing nigdy nie był prostszy!