Karta paliwowa, jako narzędzie w walce z kryzysem paliwowym?
Kryzys paliwowy jest ogromnym wyzwaniem dla wielu sektorów gospodarki. Jednak to właśnie przedsiębiorstwa transportowe są obszarem, gdzie wydatki na ropę mogą sięgać nawet połowy wszystkich kosztów prowadzenia firmy! To oznacza, że niewielki wzrost cen paliwa może zdecydować o rentowności, a nawet dalszym funkcjonowaniu całego biznesu. Czy popularne karty paliwowe są skuteczną formą obrony dla przewoźników? Zapraszamy do artykułu!

Czarne chmury historii
Obecny kryzys paliwowy porównywany jest do wydarzeń z 1973 roku, a podobieństw jest naprawdę sporo. To w tym czasie doszło do załamania, określanego mianem największego kryzysu paliwowego XX wieku!
Wówczas sprzymierzone siły Syrii oraz Egiptu dokonały napaści na Izrael, co wywołało ogromne zawirowania w kontekście rynku paliw. Konflikt zbrojny spowodował ograniczenie dystrybucji przez producentów ropy naftowej, a przedstawiciele krajów arabskich zablokowali eksport surowca do państw wspierających władze Izraela.
Analogia do współczesnej wojny Rosji z Ukrainą jest bardzo wyraźna. W obu przypadkach dynamiczny wzrost kosztu ropy jest jedną z negatywnych konsekwencji zbrojnego charakteru zdarzeń.
Takie okoliczności prowadzenia biznesu zwracają uwagę na konieczność rozwoju bardziej ekologicznych i zrównoważonych strategii działania. Optymalizacja trasy wraz z planowaniem punktów redystrybucji paliwa, szkolenie kierowców w zakresie stylu prowadzenia pojazdu, wykorzystywanie najnowszych rozwiązań telematycznych i technologicznych.
Te przykłady działania są świetnym wsparciem dla każdej firmy transportowej. Jednak skala kryzysu paliwowego sprawia, że wymienione czynności nie zapobiegną drastycznym konsekwencjom rosnących kosztów. W tym celu warto poznać możliwości wsparcia, które nie było dostępne dla ówczesnych przewoźników- karty paliwowe.

Jak działają karty paliwowe DKV?
Istnieje wiele rodzajów kart paliwowych, a wybór powinien być uzależniony od specyfiki danej branży. Aby zaprezentować szereg funkcjonalności tego rozwiązania, skupimy się na kartach paliwowych DKV Euroservice. Jest to spowodowane faktem, że to właśnie ten model wyróżnia się największą siecią stacji partnerskich w Europie, co jest bardzo ważne dla konsumentów sektora transportowego.
System pracy jest niezwykle prosty i intuicyjny, co również zwiększa efektywność kierowców. Ciągły pośpiech, tempo przewozu oraz ścisłe terminy realizacji zamówienia wpływają na relacje z klientami, a w rezultacie- ilość zleceń. Zrozumiały sposób użycia to także ogromna ulga dla samego kierowcy, który już teraz obarczony jest sporą odpowiedzialnością zawodową.
Kartę paliwową DKV wykorzystuje się niczym kartę kredytową, regulując zobowiązania za paliwo lub pozostałe usługi załączone w konkretnej taryfie (opłaty celne lub serwisowe, opłaty drogowe, zwrot akcyzy oraz podatku VAT i inne). Dla przewoźników współpracujących z bonabanco, DKV Mobility nie wymaga zastosowania uciążliwego depozytu, a jedynie zabezpieczenie w postaci faktur transportowych. Dzięki temu, wszelkie należności można uiścić nawet po 60 dniach! Dlaczego jest to tak ważne?
Logistyka księgowości
Płynność finansowa przedsiębiorstwa jest kluczowa dla wydajnego i zorganizowanego przedsiębiorstwa. Branża transportowa jest szczególnie narażona na utratę kontroli firmowego budżetu. Operatorzy, którzy działają w świecie TSL doskonale rozumieją ten problem.
Specyficznym wyzwaniem dla przewoźników jest sam termin płatności, a okres trwający 60 dni jest bardzo często standardem. Co więcej, bieg uregulowania należności rozpoczyna się dopiero po wykonaniu konkretnej sekwencji dodatkowych czynności, czyli dostarczeniu kompletu oryginalnych dokumentów potwierdzających prawidłową realizację dostawy. W rezultacie, poza dodatkowymi kosztami wydłuża się również ostateczny czas otrzymania wynagrodzenia, który może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy! W tym miejscu warto podkreślić ogromną funkcjonalność wirtualnych CMR, o czym pisaliśmy tutaj.
Jest to poważny kłopot, gdyż każdy operator transportowy posiada bogatą listę comiesięcznych wydatków- utrzymanie pracowników, podatki, czynności serwisowe pojazdów. Takie płatności w dużej mierze pozwalają kontynuować wykonywany zawód.
Jedną z takich pozycji jest również koszt paliwa. Szalejący kryzys paliwowy powoduje, że priorytetowy składnik firmowego budżetu znacznie osłabia potencjał floty. To, w połączeniu z niezwykle długim czasem oczekiwania na otrzymanie wynagrodzenia, zaburza dostępny kapitał i uniemożliwia odpowiednią organizację obowiązków.
Jest to kolejny aspekt, w którym karta paliwowa DKV wspiera księgowość przedsiębiorstwa przewozowego. Przede wszystkim, uregulowanie płatności za tankowanie paliwa odbywa się nawet po 60 dniach od momentu dokonania transakcji. W praktyce oznacza to, że największy koszt transportowego budżetu może być refundowany z funduszy uzyskanych dzięki realizacji danego zlecenia!
Karty paliwowe DKV automatyzują proces transportowy pod względem administracyjnym. Wydatki związane z paliwem lub innymi usługami są gromadzone w jednym miejscu i mogą być szybko dostarczone do odpowiedniego działu firmy. Daje to także szansę kontrolowania wydatków poprzez ustawianie odpowiednich limitów lub blokad.

Karta paliwowa a rosnące ceny paliwa
To jednak nie koniec benefitów, które można wykorzystać w panującym kryzysie. Opłata za użycie karty paliwowej DKV następuje dopiero w momencie faktycznego wykorzystania narzędzia, co nie wpływa na comiesięczny katalog nadchodzących wydatków. Ponadto, prowizje są wyraźnie niższe od innych opcji w tej kategorii.
Co więcej, specjalna aplikacja DKV to dostęp do partnerskich stacji benzynowych z uwzględnieniem najkorzystniejszej ceny oleju napędowego! Wystarczy ustawić odpowiedni zasięg poszukiwań, aby uzyskać najtańszą ofertę na planowanym odcinku trasy.
Samych stacji jest naprawdę sporo, co nie wpływa na reorganizację zaplanowanej już trasy. Karta DKV obsługuje między innymi Orlen, BP, Lotos, Moya, Amic i wiele innych.
W jaki sposób uzyskać dostęp do korzyści karty paliwowej DKV? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem przygotowanym przez zespół bonabanco!