Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że wiele sektorów działalności zyskuje zupełnie nową jakość usług. Jednym z tych obszarów jest właśnie logistyka. Czwarta generacja rewolucji jest rezultatem ambitnych dążeń do digitalizacji całego łańcucha dostaw, takich jak e-CMR. Jakie są efekty? Zapraszamy do lektury!
Nowy model skuteczności
Pojęcie logistyki uwzględnia wiele skomplikowanych i zaawansowanych procesów, które mają jeden cel- dostarczenie odpowiedniego produktu przy uwzględnieniu kluczowych parametrów (zasada 7 W). Co istotne, takie działania są jednocześnie niezwykle podatne na udoskonalanie metod.
Świetnie obrazuje to porównanie systemów wykorzystywanych przy modelu logistyki 3.0 oraz 4.0. Poprzedni projekt uwzględniał potencjał cyfryzacji, automatyzacji oraz procedur technologii komunikacyjnej i informacyjnej. Jednak format 4.0 wykracza poza te standardy, ulepszając je i dodając kolejne ogniwa.
Pierwszym przykładem innowacji jest użycie Big Data, czyli zbiorów danych wyróżniających się ogromną skalą, a także różnorodnością. Przetwarzanie tych informacji jest mocnym wyzwaniem dla tradycyjnego oprogramowania, dlatego konieczne było zaprojektowanie wydajniejszych aplikacji.
Logistyka 4.0 to także wykorzystywanie fal radiowych w celu wymiany komunikatów (RFID), a także wprowadzenie specjalistycznych systemów WMS (warehouse management system), które optymalizują pracę magazynów. Cała taktyka opiera się o logistykę wielokanałową (multichannel logistics), która dywersyfikuje sposoby obsługi konsumentów i zapewnia ciągły rozwój.
Logistyka 4.0 w praktyce
Nowy wymiar usług logistycznych wspiera działania całego łańcucha dostaw na kilku poziomach. Jednym z nich jest automatyzacja czynności. Ogromne hale i magazyny wymagają zaangażowania wielu fizycznych pracowników, co prowadzi do sporych kosztów, a także błędów spowodowanych czynnikiem ludzkim.
Innowacyjne roboty, urządzenia i drony coraz częściej przejmują obowiązki ludzi, optymalizując tempo i dokładność wykonywanych zadań. Co interesujące, mówi się również o użyciu sztucznej inteligencji w kontekście logistyki 5.0!
Kolejną zaletą jest wykorzystanie zasobów danych (Big Data) oraz dedykowanego oprogramowania. Standardowe rozwiązania wciąż pozostawiają lukę w postaci niedokładnych i niepełnych kalkulacji. Warto pamiętać, że w tym sektorze działalności precyzja przekłada się na zysk oraz minimalizowanie kosztów.
Właśnie dlatego cała procedura została usprawniona za pomocą algorytmów i niezwykle dokładnych narzędzi analitycznych. Urządzenia zbierają wszystkie dane od klientów, dostawców, przewoźników, a nawet incydentów o charakterze globalnym. Te informacje umożliwiają dostarczenie bardziej skrupulatnych wniosków, które reorganizują funkcjonowanie łańcucha dostaw i prognozują przyszłe zapotrzebowanie.
Tak kompleksowa polityka działania jest niezwykle ważna na każdym odcinku aktywności. Pracownicy magazynowi otrzymują wsparcie w zarządzaniu towarem, odbiorca doświadcza lepszej obsługi klienta, a firma wzmacnia pozycję konkurencyjną na rynku!