Sektor TSL zostaje poddany niezwykle ciężkim i skomplikowanym wyzwaniom, które utrudniają realizację zadań. Aktualizacje pakietu mobilności, dotkliwe konsekwencje pandemii COVID-19, deficyt kierowców, a także wojna w Ukrainie- wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na utrzymanie płynnego łańcucha dostaw. Jednocześnie, oczekiwania odbiorców w stosunku do jakości dostarczania towarów nie maleją, a wręcz przeciwnie! Właśnie dlatego niezbędne jest wykorzystanie narzędzi odpornych na nieprzewidywalny charakter dzisiejszych realiów rynkowych.
Transport intermodalny - jak to działa?
Interesujące dane na temat transportu intermodalnego w Polsce przedstawia specjalny raport Głównego Urzędu Statystycznego. Według instytucji, rok 2021 zakończył się ponad 5-procentowym wzrostem przeładunków w terminalach intermodalnych, w porównaniu do okresu poprzedzającego. Taki wynik udowadnia, jak skuteczny jest to instrument dla wszystkich operatorów logistycznych. Zatem, czym tak właściwie jest transport intermodalny?
Mechanizm funkcjonowania tej formy przewozu bazuje na wykorzystaniu przynajmniej dwóch gałęzi transportu- na przykład drogowej oraz kolejowej. Co niezwykle ważne, cały odcinek planowanej trasy odbywa się przy użyciu tej samej jednostki ładunkowej. Brak realizowania dodatkowych czynności manipulacyjnych zwiększa bezpieczeństwo towaru i wyklucza możliwość potencjalnych uszkodzeń wynikających z przeładunku. W tym miejscu polecamy nasz artykuł na temat znaczenia plomb transportowych dla całej procedury frachtowej.
Kompleksowa usługa nadzorowana jest przez jednego operatora i w ramach jednej umowy o przewóz. Z uwagi na ogromną elastyczność i wszechstronność tego rozwiązania, transport intermodalny można podzielić na kilka kategorii. Pierwszym kryterium jest skala działania, a ta może obejmować punkty zlokalizowane na terytorium jednego kraju, ale również relacje międzynarodowe, a nawet międzykontynentalne. Kolejny podział podkreśla gatunek wykorzystywanej jednostki transportowej, która przebywa cały zakres planowanej podróży. Pozostałe typy odnoszą się do specyfiki zaangażowanych środków transportu, a także metody organizacji.
Jakie są zalety transportu intermodalnego?
Rosnąca popularność opisywanego rozwiązania logistycznego nie jest przypadkowa, a model skutecznie dopasowuje się do oczekiwań dzisiejszego klienta. Możliwość elastycznego wykorzystywania najbardziej efektywnych atutów środków transportu pozytywnie wpływa na ekologię każdego zlecenia. Taki wizerunek jest niezwykle ważny dla nowoczesnych oraz profesjonalnych klientów, którzy dbają o stan środowiska naturalnego i tego oczekują także od swych partnerów biznesowych.
Czym jeszcze objawia się ekologiczny styl transportu intermodalnego? Schemat skutecznie przeciwdziała rozwijającemu się kryzysowi energetycznemu, a zaangażowanie taboru kolejowego znacząco redukuje zużycie energii. Co więcej, transport intermodalny ogranicza zanieczyszczenie powietrza, a także powstawanie innego rodzaju odpadów eksploatacyjnych, które negatywnie wpływają na przyrodę- na przykład wycieków oleju.
To jednak nie koniec korzyści płynących dla całego łańcucha dostaw. Decyzja o wykorzystaniu transportu intermodalnego skutkuje zmniejszeniem natężenia pojazdów ciężarowych na drogach oraz wieloma benefitami dla ostatecznego odbiorcy.
Zróżnicowana forma przewozu zwiększa jej odporność na wszelkiego rodzaju zaburzenia gospodarcze oraz warunki atmosferyczne, co przekłada się na terminowość dostaw. Transport intermodalny nie wyklucza dowozu door-to-door, zwiększa ogólne bezpieczeństwo całego procesu oraz niweluje ryzyko wystąpienia wypadku.
Zagrożenia dla transportu intermodalnego
Pomimo wielu dobrodziejstw, transport intermodalny wykazuje również pewne ograniczenia. Podstawowym wyzwaniem w tym obszarze jest niezadowalający stan techniczny infrastruktury punktowej i liniowej.
Kolejnym problemem jest zbyt mała ilość terminali intermodalnych. Jak czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego „Transport intermodalny w Polsce w 2021 r.”, liczba aktywnych jednostek wynosi 39 pozycji (4 terminale morskie oraz 35 terminali lądowych). Autorzy sprawozdania informują, że rok 2021 przyniósł wzrost infrastruktury o 5 nowych pozycji, jednak taka liczba wciąż nie jest wystarczająca dla rosnącego potencjału transportu intermodalnego.
Innym przykładem wyzwania jest transparentność i kontrola na każdym odcinku trasy. Informacja jest kluczowym elementem przewagi konkurencyjnej, zwłaszcza dla podmiotów operujących w branży TSL. Jeden operator logistyczny całego procesu znacznie upraszcza kontrolę przebiegu zlecenia, ale barierą są tutaj możliwości technologiczne.
Brak nowoczesnego systemu teleinformatycznego może być uciążliwy, szczególnie w przypadku przewozu wrażliwych ładunków. Ciekawe rozwiązanie oferuje gigant logistyczny, firma Hellmann. Przedsiębiorstwo posługuje się zestawieniem usług Smart dla zapewnienia pełnego monitoringu w czasie rzeczywistym- bez względu na formę realizowanej dostawy.
W praktyce, oferta Smart Ocean dozoruje trasę na oceanie, Smart Air fracht lotniczy, a Smart Visibility oferuje kompleksową strategię działania, obsługując wszystkie środki dostawy. Takie rozwiązanie dostraja się do zastosowanej jednostki transportowej i udostępnia pełen pakiet danych, od wilgotności, wibracji oraz ekspozycji na światło po sytuację otwarcia drzwi. Co więcej, model działania bazuje na cyfrowych rozwiązaniach, które automatycznie optymalizują całą dokumentację. O modelu cyfrowych listów przewozowych pisaliśmy tutaj.
Podsumowanie
Transport intermodalny jest realną odpowiedzią na nasilające się zagrożenia dla sektora TSL. Połączenie najważniejszych zalet kilku gałęzi transportu umożliwia skuteczne zabezpieczenie płynności łańcucha dostaw, a jednocześnie wpływa na maksymalizację profitów przedsiębiorstw oraz ekonomię ich pracy. Takie cechy niewątpliwie wpłyną na rozwój i dalszy progres możliwości oraz infrastruktury transportu intermodalnego.