Bonabanco

Volvo, IKEA i Raben – partnerstwo na rzecz zeroemisyjnego transportu towarów

14 września 2022 poinformowano wiadomość publiczną o połączeniu sił między Volvo Trucks, IKEA Industry i Grupą Raben. Firmy podpisały umowę o współpracy w zeroemisyjnym transporcie, stopniowa wymiana samochodów ciężarowych na elektryczne to istotna część zmian w kierunku usunięcia przyczyny zmian klimatycznych.

Wieści z Kongresu Nowej Mobilności

W dniach 12-14 września 2022 odbyła się w Łodzi 3. edycja Kongresu Nowej Mobilności. W ostatni dzień wydarzenia podano do wiadomości publicznej informację o podjęciu współpracy między Volvo Trucks, IKEA Industry i Grupą Raben. Został też zaprezentowany ciągnik elektryczny, który zasilił flotę firmy Raben. Zostanie on wykorzystany do obsługi wewnętrznych połączeń między fabrykami IKEA.

Jak powiedział dyrektor ds. transportu krajowego Raben Transport, jest to pierwszy (w Raben i szerzej – w Polsce) tego typu projekt uruchomienia elektrycznej ciężarówki współpracującej z 24-tonową naczepą.

Pilotażowe rozwiązanie

Volvo Trucks, IKEA Industry i Grupa Raben podpisały umowę o współpracy w zeroemisyjnym transporcie. W ramach kontraktu IKEA Industry wprowadzi elektryczne samochody ciężarowe Volvo. Grupa Raben będzie obsługiwała w Wielkopolsce wewnętrzne przepływy transportowe w oddalonych od siebie o 14 kilometrów dwóch fabrykach IKEA: w Zbąszynku i Babimoście. Na krótkich dystansach w użyciu będą elektryczne ciągniki siodłowe Volvo FM.

Jak powiedział dyrektor ds. transportu krajowego Raben Transport, jest to pierwszy (w Raben i szerzej – w Polsce) tego typu projekt uruchomienia elektrycznej ciężarówki współpracującej z 24-tonową naczepą.

Duża skala a cel klimatyczny

Jak można wyczytać w materiałach prasowych, IKEA wysyła rocznie 2 mln przesyłek na całym świecie. Aby osiągnąć strategiczny cel klimatyczny w zakresie wysyłki towarów, czyli redukcję emisji gazów cieplarnianych o -70% na przesyłkę, niezbędne jest podjęcie działań takich jak dalsza elektryfikacja floty. Stopniowa wymiana samochodów ciężarowych na elektryczne to istotna część zmian w kierunku usunięcia przyczyny zmian klimatycznych.

Pilotażowe rozwiązanie

Dla IKEA niskoemisyjny transport oznacza możliwość podjęcia wyzwań związanych z wdrażaniem elektrycznych pojazdów ciężarowych na większą skalę, a dla Grupy Raben projekt ten to krok milowy w procesie dekarbonizacji własnej floty – co oznacza dążenie do planów redukcji emisji dwutlenku węgla na większą skalę. Wnioski z pilotażu będą wykorzystane do rozwoju floty pojazdów elektrycznych IKEA w pozostałych fabrykach.

Zobacz też

Zobacz też