Bonabanco

Zdrowo i aktywnie w trasie, czyli poradnik kierowcy zawodowego

Zawód kierowcy zawodowego wiąże się z możliwością realizacji niezwykle ciekawych projektów, podróżowaniu po najciekawszych punktach europejskich map, a także nawiązywaniu nowych znajomości. Jednak, kierowca zawodowy to również wiele godzin spędzonych w pozycji siedzącej oraz trudność w utrzymaniu regularnej i zbilansowanej diety, co może powodować niezwykle poważne konsekwencje zdrowotne. Jak temu zapobiec? W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka praktycznych sposobów na zdrowy tryb życia- nawet podczas realizowania kolejnych zleceń transportowych!

Zmiana nawyków

Obecnie obserwuje się pozytywny trend, który systematycznie poszerza świadomość samych kierowców oraz wszystkich osób związanych z codzienną pracą przewoźnika drogowego- odbywa się to w szczególności za pomocą kanałów społecznościowych oraz wydarzeń promujących specjalne miejsca treningowe dla kierowców. Tego typu działania wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa drogowego oraz doskonałej kondycji fizycznej osób kierujących pojazdami.

Specyfika wykonywanego zawodu sprawia, że istnieje szereg popularnych utrudnień, które mają bezpośrednie przełożenie na zdrowie pracowników. Zatem, na co najczęściej skarżą się truckerzy?

Symbol królestwa

Jedną z najczęściej występujących konsekwencji wielu godzin spędzonych za kierownicą ciężarówki lub busa jest uciążliwy ból kręgosłupa. W ferworze zadań transportowych łatwo zapomnieć o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała, a to objawia się intensywnym cierpieniem, zwłaszcza w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym. Jak możemy temu zapobiec?

W tym celu warto wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów. Pierwszym z nich jest odpowiednie dopasowanie fotela kierowcy, czyli miejsca, w którym trucker spędza zdecydowaną większość pracy. Kluczową wskazówką jest tutaj kąt- ten powinien być odchylony do tyłu tylko w niewielkim stopniu, co zapewnia naturalną pozycję dla naszego kręgosłupa.

Warto zwrócić uwagę również na odległość naszego fotela od samej kierownicy oraz pedałów. Właściwa pozycja pozwoli nam na swobodne oparcie głowy o zagłówek, gwarantując jednocześnie świetny punkt podtrzymania. Co więcej, wiele specjalistycznych sklepów oferuje praktyczne podkładki pod plecy, a także specjalną odzież, która wspomaga utrzymywanie odpowiedniej postawy sylwetki!

Ruch to zdrowie

Następnym zagadnieniem, które warto podkreślić w kontekście zdrowia kierowców zawodowych, jest właśnie brak ruchu. Silna dysproporcja pomiędzy ilością spożywanych i spalanych kalorii sprawia, że truckerzy niezwykle dynamicznie nabierają zbędnych kilogramów. Magazynowany w ten sposób tłuszcz przekłada się w stan nadwagi, a później otyłości. Dlaczego jest to tak niebezpieczne?

Ten niekorzystny poziom tłuszczu staje się doskonałym fundamentem do rozwoju groźnych chorób- w tym niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, a nawet cukrzycy i udarów mózgu. Poza oczywistym zagrożeniem dla ruchu drogowego, taka sytuacja skutecznie utrudnia życie kierowcy w sferze życia prywatnego. Jednak, istnieją sprawdzone sposoby, aby z tym walczyć!

Bez sprzętu

Aktywność kierowcy może być realizowana na każdym poziomie- bez względu na to, czy posiadamy wyposażenie lub ekwipunek treningowy. Pierwsza metoda wykorzystuje naturalne elementy oraz specyfikę konkretnej lokalizacji.

Przerwa lub odpoczynek dobowy to doskonały pretekst do odkrycia wyjątkowych okoliczności miejsca. Krótki spacer pozwoli na lepsze zapamiętanie danego miejsca, a może nawet doświadczenie sytuacji, która przerodzi się w fantastyczną przygodę lub anegdotę. Być może zaczniesz publikować swoje spostrzeżenia i staniesz się doskonałym źródłem informacji dla pozostałych kierowców ciężarówek lub busiarzy!

Inną formą aktywności sportowej, która nie wymaga specjalistycznego wyposażenia, jest bieganie. Wystarczy strój i para wygodnych butów, aby zbudować zdrową rutynę, a może- nową pasję. Tutaj doskonałym drogowskazem jest liczba przemierzonych kroków- już wynik 6000 kroków dziennie znacząco poprawia kondycję fizyczną każdego amatora aktywności na świeżym powietrzu!

Ze sprzętem

Poznaliśmy już kilka prostych technik, które nie wymagają dodatkowych inwestycji. Jak możemy urozmaicić aktywność w trasie?

Aby to osiągnąć, warto wyposażyć się w pakiet mobilnych, ale efektywnych narzędzi. Doskonałym przykładem jest zwykła skakanka, która nie angażuje wiele miejsca, ale pozwala na przeprowadzenie intensywnej sesji treningowej. Dodatkowo, zakup maty umożliwi wykorzystanie własnego kawałka przestrzeni treningowej, a w konsekwencji- wykonanie treningu siłowego z użyciem masy własnego ciała.

Jednak, gdy chcemy zwiększyć poziom aktywności, warto wyposażyć się w kettlebell. Ten kompaktowy odważnik pozwala na kompleksowy trening całego ciała, bez konieczności transportowania gabarytowych akcesoriów.

Ostatni punkt nawiązuje do wspomnianych już siłowni dedykowanych kierowcom zawodowym. Europejska infrastruktura wciąż rozwija się w tym obszarze, a dostęp do jednego z takich punktów pozwoli na realizację wyczerpującego zestawu ćwiczeń. Pełna mapa siłowni dla kierowców znajduje się tutaj.

Dieta i regeneracja

Nasz kompleksowy poradnik nie może pominąć kwestii właściwych nawyków żywieniowych oraz aspektów związanych z odpoczynkiem organizmu. Specyfika zawodu kierowcy zawodowego może mieć negatywny wpływ na jakość spożywanych posiłków.

Na szczęście, coraz więcej punktów gastronomicznych oferuje zbilansowane menu, dzięki którym truckerzy mogą utrzymać optymalny poziom kalorii i makroskładników. Aby to zagwarantować, warto pomyśleć również o samodzielnym zaplanowaniu i przygotowaniu gotowych posiłków lub składników umożliwiających ich sprawne przyrządzenie.

Na szczególną uwagę zasługuje również proces odpowiedniego nawodnienia. Niedobory w tym zakresie wpływają na sposób funkcjonowania mózgu, co w kontekście kierowcy może oznaczać zaburzenie w odbieraniu bodźców, identyfikowanie potencjalnych niebezpieczeństw, a także szybkość reakcji. W rezultacie, systematyczne picie wody zwiększy koncentrację i zmniejsza uczucie zmęczenia!

Regeneracja może być zapewniona przez zespół spedytorów, którzy organizują zakres prac kierowcy. Właściwe zaplanowanie obowiązków pozwala na zarezerwowanie odpowiedniej ilości czasu na drzemkę. Sen jest bowiem końcowym, ale bardzo ważnym składnikiem zdrowego trybu życia każdego kierowcy zawodowego!

Zobacz też

Zobacz też